تاثیر چاقی مادر و مدت شیردهی بر بیماری کبد چرب

آیا واقعاً ارتباطی بین چاقی مادر و گسترش بیماری کبد چرب در نوجوانان وجود دارد؟

اخبار سلامت : بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) شایع‌ترین اختلال کبد در کشورهای توسعه یافته است که یک چهارم از بزرگ‌سالان را درگیر کرده است. این بیماری در اثر تجمع چربی در سلول‌های کبدی در افرادی که الکل زیادی مصرف نمی‌کنند، ایجاد می‌شود و معمولاً با چاقی و مقاومت به انسولین در ارتباط است. آماری که ایالات متحده در این رابطه منتشر کرده است، نشان می‌دهد که شیوع بیماری کبد چرب در ۲۰ سال گذاشته دو برابر شده است.

بر اساس یک مطالعه جدید در مجله کبد، نوزادانی که مدت شیردهی مادرشان به آن‌ها کمتر از شش ماه قبل از شروع مصرف شیر خشک تکمیلی بوده است و یا نوزادانی که چاقی مادرشان از اوایل بارداری بوده است، خیلی بیشتر احتمال دارد که در نوجوانی به بیماری کبد چرب غیر الکلی دچار شوند.

کبد چرب با وزن ارتباط مستقيم دارد/ اين بيماری در خانم‌ها شايع‌تر است

فوق تخصص كبد و گوارش گفت: بیماری کبد چرب در افراد چاق، مبتلایان به دیابت ،افراد پرخور و کم تحرک بروز می کند. بیماری کبد چرب با وزن بیمار ارتباط مستقیم دارد.


 سيد ميرزایی فوق تخصص گوارش و كبد با اشاره به بيماری كبد چرب اظهار داشت: بیماری کبد چرب در افراد چاق، مبتلایان به دیابت و چربی خون بالا، افراد پرخور و کم تحرک بروز می کند. 

 

وي افزود: منظور از کبد چرب، رسوب چربی در کبد است. این عارضه در حال حاضر نسبتا شایع بوده و روزبه روز در بیماران مزمن کبدی که علت خاصی برای بیماری آنها پیدا نمی‌شود ارزش بیشتری پیدا می‌کند. 

 

داروی دیابت به کمک بیماران کبد چرب می آید

حقیق جدید نشان داده است دارویی که معمولا برای درمان دیابت نوع ۲ استفاده می شود می تواند برای بیماران مبتلا به کبد چرب مفید باشد.

به گزارش جام جم سرا به نقل از مهر، محققان دانشگاه بیرمنگام انگلستان معتقدند یافته های آنها نشاندهنده احتمال شیوه درمانی جدید برای بیماران مبتلا به کبد چرب غیرالکلی است.

نشانه های اصلی ابتلا به کبد چرب غیر الکلی کدامند؟ پیشنهادهای پیشگیرانه

اختلال کبد چرب غیر الکلی، یکی از شایع ترین اختلالات ناشی از تجمع چربی اضافی در سلول های کبد است. بیماری کبد چرب غیر الکلی، علت اصلی بیماری های مزمن کبدی در جهان است و اگرچه در برخی از افراد بدون عوارض و مشکلات است اما، در برخی دیگر سبب التهاب کبد و استئاتوهپاتیت غیر الکلی و در نهایت زخم و سیروز کبدی شود. سرطان و نارسایی کبدی مرحله آخر این عارضه است. به گفته کارشناسان برخی از عوامل محیطی مانند چاقی، دیابت نوع دو، کلسترول بالا، تری گلیسیرید بالا و سندرم متابولیک سبب کبد چرب و آسیب کبدی می شود.

از علائم شایع ابتلا به کبد چرب می توان به موارد زیر اشاره کرد: